Dla pacjentów

Nerka

Zadaniem nerek jest przede wszystkim utrzymywanie równowagi (bio)chemicznej oraz wodno-elektrolitowej w ludzkim organizmie. Nerki to dwa takie same narządy o kształcie zbliżonym do ziarna fasoli, zlokalizowane po obu stronach kręgosłupa, ku tyłowi od jamy brzusznej, nieco powyżej linii talii, częściowo ochraniane przez dolne żebra. Nerka ma wielkość zbliżoną do pięści dorosłego człowieka. W każdej nerce znajduje się około miliona mikroskopijnych jednostek strukturalno-czynnościowych zwanych nefronami, które w procesie filtracji usuwają z krwi nadmiar wody oraz produktów przemiany materii. Nadmiar wody oraz produkty przemiany materii poddawane procesom filtracji wewnątrz nerek są usuwane z organizmu w postaci moczu spływającego z nerek moczowodami do pęcherza moczowego i wydalanego na zewnątrz w trakcie mikcji.
Najważniejsze funkcje nerek to:

  • Regulacja nawodnienia (usuwanie nadmiaru wody z organizmu i zwrotne wchłanianie w przypadku jej niedoboru).
  • Usuwanie związków, których nagromadzenie we krwi stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Utrzymywanie odpowiednich stężeń wielu elektrolitów we krwi, zwłaszcza sodu i potasu.
  • Regulacja ciśnienia tętniczego krwi i wspomaganie utrzymywania go na prawidłowym poziomie.
  • Udział w produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów).
  • Wspomaganie procesów tworzenia zdrowych
  • i silnych kości.

Choroby nerek

Niekiedy nerki nie są w stanie spełniać swoich zadań – dzieje się tak w przypadku chorób nerek, ich urazu lub istotnych zaburzeń ich funkcji życiowych. Stan taki określamy jako „choroba nerek” i może on mieć przebieg ostry lub przewlekły. Nieleczony – prowadzi do ich niewydolności.

BAS021_kidneys-functions

Stan wynikający z ostrej niewydolności nerek zwykle może być odwracalny. Dzieje się tak w sytuacji, gdy przyczyna go wywołująca zostanie usunięta, a nerki są zdolne do wznowienia prawidłowej pracy. Przewlekła niewydolność nerek to stan, w którym na przestrzeni miesięcy lub lat, dochodzi do stopniowej i zwykle całkowitej utraty czynności nerek. Niestety prowadzi zwykle do mocznicy, która jest ostatnią jej fazą i wymaga leczenia nerkozastępczego (hemodializa, dializa otrzewnowa, przeszczep nerki).

Leczenie nerkozastępcze

W przypadku niewydolności nerek, istnieją trzy podstawowe metody leczenia: przeszczep nerki, dializa otrzewnowa i hemodializa.

Dializa to zabieg medyczny, polegający na eliminowaniu z organizmu toksycznych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody w procesie filtrowania krwi przez półprzepuszczalną błonę.

W trakcie dializy zachodzą procesy, które w normalnych warunkach zachodzą w nerkach – usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz usuwanie z krwi nagromadzonych w niej produktów przemiany materii (metabolitów). Hemodializa jest zwykle wykonywana w ośrodkach dializ przez wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarki. Pacjent musi mieć wykonywany zabieg średnio 3 razy w tygodniu, przez około 4-5 godzin.

Dializa otrzewnowa zazwyczaj jest wykonywana codziennie w warunkach domowych. Przeszkolony pacjent sam przeprowadza zabieg. Transplantacja to operacja przeszczepienia nerki, od dawcy zmarłego lub żywego.

Fresenius Medical Care prowadzi w Polsce 74 ośrodki dializ poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska.
Więcej informacji dla pacjentów dializowanych i ich rodzin znajdziesz tutaj